Mały poradnik — jak dbać o baterię laptopa?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki

Bateria często bywa najbardziej problematycznym elementem naszego laptopa.
Niestety, często się psuje i traci pojemność. Dlaczego mamy z nią takie kłopoty — nierzadko jest to dla nas największa zagadka na świecie. Tak się jednak składa, że odpowiedź jest prosta: bo nie zawsze wiemy, jak o nią dbać.
Przede wszystkim bardzo ważny przy odpowiedniej pielęgnacji baterii jest jej typ. Akumulatory typu Li-Ion (już od jakiegoś czasu stosowane w laptopach) nie wymagają formatowania. Dostajemy je wraz z laptopem gotowe do użytku.
Nie należy ich jednak nigdy rozładowywać do samego końca. Może to znacznie zmniejszyć ich pojemność. Natomiast w wypadku baterii niklowych konieczne jest formatowanie. Poza tym powinno się raz w miesiącu rozładować taki akumulator do zera, a następnie do pełna naładować. Do wyboru mamy także baterie litowe, których z kolei nie należy ani całkowicie rozładowywać, ani ładować na 100%.
Dłuższą żywotność naszych baterii może zapewnić wyciąganie ich z laptopa, podczas gdy ten podłączony jest do prądu. Oczywiście, nie wszystkie laptopy są zdolne do pracy wyłącznie na zasilaniu zewnętrznym, szczególnie dotyczy to starszych modeli. Jeśli jednak mamy taką możliwość, korzystajmy z niej jak najczęściej.
Duży wpływ na baterie ma ciepło. Eksperci radzą, by akumulatory wyciągać, jeśli komputer ma być długo podpięty pod prąd. Podczas intensywnej pracy laptopy potrafią się naprawdę mocno nagrzewać, a to niekorzystnie wpłynie na baterię. Poza tym pamiętajmy, aby nie zostawiać laptopa w nagrzanym samochodzie latem.
Jak przechowywać baterię? Wyjmować ją z laptopa należy, gdy jest załadowana do połowy, nie więcej. Trzymamy ją w suchym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej. Niektóre osoby wpadają na pomysł, by baterię włożyć do... lodówki. Raczej nie powinno się tego robić. Ale jeśli już tak się zdarzy, zanim podłączymy ją do laptopa, pozwólmy jej chociaż nabrać pokojowej temperatury.
Bardzo ważnym elementem jest także zasilacz. Jeśli jest dobrej jakości, cechuje się małymi lub wręcz żadnymi wahnięciami napięcia, nie wpływa niekorzystnie na akumulator. Jeśli jednak jest słabej jakości i w dodatku często ładujemy nim baterię nierównomiernie, może on skrócić jej żywotność.
W codziennym użytkowaniu komputera pamiętajmy o wielu dostępnych możliwościach zasilania. „Usypianie” i „hibernacja”, rozsądnie stosowane, pozwalają na zaoszczędzenie sporej ilości energii, a tym samym na utrzymanie naszej baterii w dobrej jakości na dłużej.
Baterie, których używamy w naszych laptopach, nie będą żyły wiecznie. Nie musimy ich jednak wymieniać każdego roku. Aby służyły nam jak najdłużej, dbajmy o nie odpowiednio każdego dnia.
---

Najlepsze laptopy

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

EssentialPIM - świetny organizer z programem pocztowym. Właśnie ukazała się nowa wersja 8.0

SMPlayer - ceniony odtwarzacz multimedialny. Ukazała się nowa wersja 15.5.0

Unreal Commander 3.57.1299 - ukazała się nowa wersja świetnego programu do zarządzania plikami.

Prosty menedżer plików - Q-Dir 7.09

Thunderbird program pocztowy, kalendarz, organizer itd. Nowa wersja 52.9.1

PotPlayer - znakomity, darmowy odtwarzacz plików multimedialnych. Ukazała się nowa wersja 1.7.12844

DRM utrudnia życie tylko legalnym użytkownikom programów