Programy do tworzenia muzyki

Programy do tworzenia muzyki

Autorem artykułu jest Piotr Białas

Zacznijmy od tego co to jest właściwie oprogramowanie DAW (Digital Audio Workstation) – Jest to elektroniczny system przeznaczony do nagrywania, edycji i odtwarzania dźwięku cyfrowego. Kluczową cechą tych programów jest możliwość swobodnego manipulowania nagranymi dźwiękami.
Jest wiele programów, które oferują wiele możliwości edycji dźwięku cyfrowego. Postaram się przybliżyć najciekawsze programy komercyjne i niekomercyjne.
ABLETON
Ableton jest świetnym programem, który możemy użyć na każdym etapie tworzenia muzyki – od jej produkcji do występów na żywo. Live’a mogą używać też dj’e, ponieważ posiada on wspaniały system beatmatchingu. Ableton jest bardzo intuicyjny w obsłudze ma bardzo przyjazny interfejs. Oferuje wiele możliwości poprzez wbudowane efekty (np. Auto Filter, EQ Three, Flanger itd.) Oczywiście współpracuje z wtyczkami VSTi. Wersja Suite oferuje wiele cyfrowych instrumentów które zadowolą każdego producenta muzyki. Jeżeli chcesz zapoznać się z oprogramowaniem Ableton odsyłam Cię do obejrzenia video: Ableton porady video
FL STUDIO
FL Studio posiada w pełni zautomatyzowany układ pracy, skoncentrowany wokół wzorowego sekwencera. Środowisko zawiera obsługę MIDI a także wiele opcji edytowania, miksowania i nagrywania audio. Gotowe utwory mogą być eksportowane do formatów Microsoft WAV, MP3 oraz OGG Vorbis. Wiele osób twierdz, że FL Studio jest najlepszym programem tego typu ja jednak podchodzę do niego sceptycznie. FL razi mnie swoim interfejsem, który jest mało intuicyjny. Wielu producentów muzyki elektronicznej zaczynało swoją przygodę właśnie od tego programu. FL Studio jest dobrym programem dla początkujących muzyków, w internecie można znaleźć wiele tutoriali i porad.
STEINBERG CUBASE
Jest jednym z najpopularniejszych programów na rynku korzystają z niego zarówno amatorzy i profesjonaliści. Oprogramowanie będące zaawansowaną cyfrową stacją roboczą do obróbki dźwięku. Program umożliwia nagrywanie, produkcje i miksowanie dźwięków w celu dystrybucji na płytach CD lub przez internet. Wiele funkcji znanych wcześniej tylko w studiach nagraniowych jest obecnie dostępnych na komputerze przy użyciu programu Cubase lub podobnych produktów. Cubase jest rozbudowanym sekwencerem audio, posiada wiele ciekawych funkcji, których nie znajdziemy w tego typu programach. Nowym ciekawym instrumentem VST jest Loop Mash, który oferuje innowacyjne podejście do pracy z pętlami muzycznymi. Cubase 5 oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie edycji wokalu. Wielkim minusem programu jest cena ponad 2000 zł.
PROPELLERHEADS REASON 4
Jest wirtualnym studiem wyposażonym we wszystkie narzędzia potrzebne do edycji i tworzenia muzyki. Cały system zawiera wspaniałe syntezatory i efekty. Reason posiada bardzo wiele przeróżnych narzędzi i od tego nadmiaru aż boli głowa. Program jest bardzo rozbudowany jednak jest bardzo skomplikowany i mało intuicyjny. Zdecydowanie odradzam go dla początkujących muzyków. Chociaż można znaleźć wiele ciekawych tutoriali, które na pewno pomogą amatorom.
MAGIX SAMPLITUDE
Samplitude oferuje wszystko to, co powinna mieć cyfrowa stacja robocza: nagrywanie, miksowanie, edycję i mastering. Daje możliwość wypalenia finalnej płyty CD w standardzie Red Book oraz nagrywania produkcji DVD w rozdzielczości 24 bitów i maksymalnej częstotliwości 192 kHz. Bogaty zestaw funkcji Samplitude gwarantuje obsługę całego procesu tworzenia i nagrywania, począwszy od edycji MIDI z wykorzystaniem edytora partytur, edytora perkusyjnego, edytora „Matrix”, „Listen”, a także menadżera VSTi. Wielkim minusem tego programu jest zaporowa cena jak na polskie warunki.
LOGIC STUDIO
Jest przeznaczony tylko i wyłącznie na komputery z oprogramowanie firmy Apple. Jest bardzo popularny i przyjazny w obsłudze. Jednak za wiele nie mogę powiedzieć o produkcie firmy Apple, ponieważ nigdy nie miałem z nim styczności. Słyszałem o nim same dobre opinie. Jest w nim wbudowanych wiele wspaniałych wtyczek . Świetnie też nadaję się do występów na żywo jednak ustępuje zdecydowanie Abletonowi. Wspaniały dla gitarzystów znajdziemy w nim ogromną kolekcję wzmacniaczy, kolumn głośnikowych.
ACID PRO 7
ACID Pro 7 to idealne narzędzie do tworzenia muzyki typu loop-based, które pozwala na produkcję własnych, oryginalnych kompozycji. Najczęściej jest wykorzystywany do tworzenia utworów, remiksów, oprawy dźwiękowej dla potrzeb prezentacji multimedialnych, filmów i Internetu. Program cieszy się ogromnym powodzeniem wśród realizatorów produkcji radiowych, wideo i TV ze względu na możliwość stworzenia wysokiej jakości podkładu muzycznego w bardzo krótkim czasie.
PRO TOOLS
Zaawansowana cyfrowa stacja robocza do obróbki dźwięku. Jest używany przez profesjonalistów w studiach nagraniowych. Jest sprzedawany z dedykowanym interfejsem Digidesign. Zdecydowanie nie dla amatorów dlatego nie będę go szerzej opisywał jednak wypada o nim wspomnieć.
NIEKOMERCYJNE OPROGRAMOWANIE
Programy typu Open Source są całkowicie bezpłatne oczywiście oferują mniejsze możliwości niż komercyjne. Jednak sa alternatywą dla płatnych programów. Jak wiadomo nie każdy korzysta z Windowsa, wiele tych programów działa pod Linuxem.
LMMS
To narzędzie do tworzenia muzyki na komputerach osobistych powstało jako alternatywa dla komercyjnych aplikacji typu FruityLoops Studio i dostępne jest obecnie dla systemów Linux i Windows. LMMS umożliwia kompleksową pracę nad utworem od tworzenia melodii, rytmu i miksowania dźwięku do końcowej aranżacji. Do dyspozycji dostajemy m.in.: ogólny edytor utworu, edytor linii rytmicznej oraz 64 kanałowy mikser.
ARDOUR
Program komputerowy pełniący rolę zaawansowanej cyfrowej stacji roboczej do obróbki dźwięku i jest rozpowszechniany na licencji GNU GPL. Oferuje on nagrywanie, edycję i miksowanie materiału dźwiękowego. Umożliwia między innymi produkowanie płyt CD i miksowanie ścieżek dźwiękowych do filmów. Narzędzie obsługuje 32-bitowe próbki dźwiękowe, ponad 24 kanały i częstotliwość do 96kHz. Aplikacja pozwala na bezpieczną edycję nieliniową materiału oraz obsługę wtyczek LDSPA. Program jest najbardziej znany w świecie darmowego oprogramowania audio.
---

Abletons Live Kursy

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

EssentialPIM - świetny organizer z programem pocztowym. Właśnie ukazała się nowa wersja 8.0

SMPlayer - ceniony odtwarzacz multimedialny. Ukazała się nowa wersja 15.5.0

Unreal Commander 3.57.1299 - ukazała się nowa wersja świetnego programu do zarządzania plikami.

Prosty menedżer plików - Q-Dir 7.09

Thunderbird program pocztowy, kalendarz, organizer itd. Nowa wersja 52.9.1

PotPlayer - znakomity, darmowy odtwarzacz plików multimedialnych. Ukazała się nowa wersja 1.7.12844

DRM utrudnia życie tylko legalnym użytkownikom programów