Jak poprawnie wyczyścić komputer lub notebooka?


Autor: Katarzyna Kowal


Kupując nowego "peceta", czy laptopa nie myślimy nad tym jak go eksploatować, aby zapewnić "długie życie". Zdarza nam się reinstalować systemy operacyjne, programy czyszczące i antywirusy, dbając o zawartość naszego dysku twardego, zapominając o fizycznym wnętrzu naszej maszyny.
Nadmiar kurzu odkładający się na radiatorach, łopatkach wentylatorów i układach scalonych może być naprawdę destruktywny. Rozsądni użytkownicy regularnie czyszczą wnętrze komputera i układ chłodzenia, aby pecet służył jak najdłużej. Ale jak dokładnie powinniśmy czyścić jego wnętrze?

Niezbędne jest zaopatrzenie w sprężone powietrze. To wydatek rzędu kilkunastu złotych, a pozwoli nam znacząco przedłużyć życie każdego komputera. Być może nawet uratuje go przed wizytą w serwisie komputerowym lub na śmietniku. W pogotowiu warto przygotować odkurzacz. Oczywiście nie po to, aby czyścić nim wnętrze komputera, ale łapać tumany kurzu wychodzące z wnętrza, kiedy wydmuchujemy kurz sprężonym powietrzem. 
Musimy tutaj oczywiście pamiętać o wyłączeniu komputera z prądu, bowiem inaczej ryzykujemy, iż może dojść do zwarcia na skutek skoku ładunku elektrycznego. A po wyłączeniu prądu nie zapominajmy o zdjęciu obydwu ścianek obudowy, a nie tylko jednej. Szczególną uwagę w trakcie czyszczenia należy zwrócić na otwory wentylacyjne i kratki zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza.

A jak to jest z komputerem przenośnym?
Każdemu laikowi doradziłbym, aby zabrał laptopa do specjalisty, nie ryzykując uszkodzenia swojego sprzętu. Czyszczenie notebooka jest znacząco trudniejsze od czyszczenia peceta, bowiem istnieje znacznie większa szansa na omyłkowe zepsucie podzespołów w trakcie całej "operacji". 

Wiąże się to z tym, że bezmyślne dmuchanie sprężonym powietrzem do środka może przynieść więcej szkody jak pożytku, ponieważ możemy wdmuchać kurz do środka. Dlatego przed czyszczeniem musimy otworzyć laptopa, co przy niektórych modelach potrafi być ryzykowne samo w sobie, abstrahując od zachowania licencji gwarancyjnej.
Reasumując, dla początkujących w arkanach techniki komputerowej zalecam wydmuchiwanie kurzu sprężonym powietrzem przy pokrywach bocznych, tudzież otwartym laptopie. 
Chociaż trzeba pamiętać, że będzie to mniej dokładne i bardziej ryzykowne niż czyszczenie w serwisie komputerów, ponieważ specjaliści nie zapomnieliby również o odpięciu niektórych podzespołów np. zasilacza w celu dokładniejszego wyczyszczenia., wyjęcia i oczyszczenia filtrów (w niektórych wentylatorach), a także nałożeniu pasty termoprzewodzącej- co może wyjątkowo wpłynąć na żywotność procesora.

Łukasz Olszowy, Serwis komputerowy Szczecin
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

EssentialPIM - świetny organizer z programem pocztowym. Właśnie ukazała się nowa wersja 8.0

Unreal Commander 3.57.1299 - ukazała się nowa wersja świetnego programu do zarządzania plikami.

Prosty menedżer plików - Q-Dir 7.09

Thunderbird program pocztowy, kalendarz, organizer itd. Nowa wersja 52.9.1

PotPlayer - znakomity, darmowy odtwarzacz plików multimedialnych. Ukazała się nowa wersja 1.7.12844

DRM utrudnia życie tylko legalnym użytkownikom programów

Palemoon - bardzo szybka przeglądarka oparta na Firefoksie. Ukazała się nowa wersja 27.9.2